O „runu“ na banky

01.06.2011

Je možné, že až budou čtenáři číst tento článek, bude už v Řecku – postiženém vládním předlužením – probíhat „run“ na banky (čti „ran“). Run je noční můra všech bankéřů a vlád.

Run znamená hromadné výběry hotovosti, vypadá tak, že se tvoří fronty u bankomatů a u přepážek, bankomaty se vyprazdňují a banky zavírají pobočky. Rozzlobení klienti se snaží dobývat do uzavřených poboček – v nich ale žádné peníze nejsou.

K runu dochází obvykle na základě zvěstí šířených mezi lidmi, že se nějaká banka, nebo bankovní sektor jako celek, dostává do problémů. Lidé se pak chtějí vybrat peníze včas, než se banky uzavřou z důvodu nedostatku hotovosti.

K runům dochází proto, že banky naše peníze ve skutečnosti nemají. Sice používáme lidově úsloví „Mám v bance deset tisíc“ – ale naše peníze jsou na účtu jen napsané – výpis neznamená, že peníze leží v bance, výpis znamená, že tolik nám banka dluží. Banka naše peníze půjčila dál, případně za ně nakoupila cenné papíry.

Řecké banky za peníze klientů většinou nakoupily řecké vládní dluhopisy a řecká vláda už brzy nebude mít žádné peníze na splácení svých dluhopisů. Stále více řeckých obyvatel se snaží raději včas vybrat své peníze, případně je převést do zahraničních bank.

Když dojde k runu, položí to jakoukoliv banku. Žádná banka nemá dost bankovek a mincí, aby všechny klienty vyplatila. Ve skutečnosti tolik bankovek a mincí, aby se jimi proplatily všechny bankovní účty, ani neexistuje. Ani v eurozóně, ani v České republice.

Řecké banky by mohly své klienty vyplatit jedině v případě, že by dostaly půjčky v hotovosti od Evropské centrální banky, která by peníze natiskla. Eurobankovky se tisknou v Německu. Evropská centrální banka by musela rozhodnout o půjčce řeckým bankám, objednat v tiskárně na peníze výrobu stovek miliard eur v hotovosti a odvést je letadlem nebo lodí do Řecka.

Není ale pravděpodobné, že by Evropská centrální banka takovou půjčku poskytla. Tisk peněz vždy vede k inflaci a Evropská centrální banka má za úkol udržovat stabilní cenovou hladinu. Rozhodující slovo v Evropské centrální bance má Německo a ochota Němců půjčovat Řekům další peníze se blíží nule. A už vůbec nejsou Němci naladěni tomu kazit měnu tištěním peněz. Možná dnes litují, že vyměnili stabilní marku, na kterou mohli být hrdí, za euro.

Run na banky v Řecku možná nepropukne dnes, ale je nejspíš nevyhnutelný.

komentáře (0)

Další články autora: